1. Tukaj je ChatGPT 4o - najzmoglivejši model do sedaj
13. 5. 2024 je podjetje OpenAI napovedalo nov model na trgu, nadgradnjo modela ChatGPT4, ki so ga poimenovali ChatGPT-4o.
Glavne izboljšave modela zajemajo:
- bolj naravno interakcijo v komunikaciji človeka z računalnikom
- Izboljšan čas odziva - za glasovne ukaze potrebuje v povprečju 320 milisekund, kar je primerljivo s hitrostjo človeškega govora
- izboljšana komunikacija v neangleških jezikih
- Večja hitrost in 50 % cenejši API
- Nadpovprečno prepoznavanje vizualnih in zvočnih inputov
V praksi to pomeni, da lahko prek telefona sodeluje kot aktiven sogovornik (s primerljivo hitrostjo in potekom pogovora med dvema osebama), prevajalec v realnem času med pogovorom dveh oseb z različnimi jeziki, poje uspavanke, spreminja ton ali hitrost glasu, prepoznava reakcije in čustva v realnem času prek videev ali slik, ustno rešuje matematične uganke in še bi lahko naštevali …
Za optimalno delovanje predlagamo, da ga potestirate na mobilnih napravah, z govorno funkcijo.
Novosti za uporabnike brez plačljive verzije:
- Omejen dostop do ChatGPT-4o tudi za free userje
- Omejen dostop do funcij Advanced data analysis, file uploads, vision, web browsing
- Omejen dostop do custom GPTs
2. Claude je na voljo v Evropi
V Evropo je (končno) prišel Claude - AI orodje, ki ga je lansiralo podjetje Anthropic, katerega ustanovitelji so bivši zaposleni iz podjetja OpenAI. Ob zagonu so napovedovali, da bo model celo boljši od ChatGPT-ja in Geminija, sedaj pa ga lahko sami preizkusite.
3. V ChatGPT-ju možno izklopiti funkcijo učenja iz pogovorov
Še en manjši update s strani OpenAI zajema funkcijo, s katero si lahko vsak uporabnik, ne glede na to, ali je naročnik ChatGPT Free ali Plus verzije, izklopi možnost, da se orodje uči iz inputov in outputov njegovih pogovorov s ChatGPT-jem, z namenom izboljšanja svoje funkcije.
Ta možnost je sicer obstajala že prej, a pogojno - če je recimo uporabnik izklopil to možnost, se zgodovine pogovorov niso shranjevale.
4. Meta platforme z AI orodji
Super novice za vse digitalne oglaševalce in ustvarjalce vsebin! Meta je najavila vpeljavo serije AI asistentov, ki uporabnikom pomagajo optimizirati oglaševanje in kreiranje vsebin na njenih platformah (Instagram, Facebook in Whatsapp).
Meta AI je v osnovi chat bot, s katerim se lahko pogovarjaš 1 na 1, tudi v skupinskih pogovorih, pri čemer ti lahko pomaga pri ustvarjanju uredniškega načrta, scenarijev za Reelse, pisanje objav, email pitch besedila in podobno. Idealen je za ustvarjalce vsebin, a na žalost trenutno (še) ni na voljo v Sloveniji.
AI novosti pa prihajajo tudi na oglaševalske platforme, kjer bodo uporabniki lahko generirali oz. prilagajali tekste in slike oglasov iz obstoječih materialov, kot je npr. spreminjanje ali generiranje ozadij produktov, predlaganje različnih variacij teksta itd. Funkcije dodajajo postopoma, v vse države pa naj bi prispele do konca leta 2024.
5. Novo AI orodje za videe v Adobe Premiere Pro verziji
Adobe Premiere Pro je znotraj svojega Firefly Suite naznanil nove AI funkcije za videe, s katerimi lahko npr. podaljša kadre ali iz videev odstranjuje predmete, podobno kot je z Adobe Firefly že možno početi s slikami v Photoshopu. Nove rešitve se kreirajo na podlagi tekstovnega prompta oz. ukaza uporabnika.
Pričakuje se, da bo novo orodje možno integrirati s tretjimi stranmi za videem kot so recimo Runway, Pika Labs in celo Sora.
Lansirali naj bi ga do konca leta 2024.
6. Spotify lansira funkcijo za ustvarjanje playlist s pomočjo AI
To v praksi pomeni, da lahko uporabniki ob kreiranju novih playlist zgolj napišejo prompt, kot npr. "songs for a chill date night" ali "beats for a party warm up", AI orodje Spotify-ja pa bo ustvaril personalizirano in unikatno playlisto pesmi, ki ustrezajo promptu. Uporabniki lahko ustvarjeno playlisto še dodatno popravijo, tako da orodju naročijo npr. “less upbeat”, in s tem poskrbijo, da je playlista zgenerirana čisto po njihovem okusu.
Zaenkrat je ta funkcija še v testiranju, predvsem v UK in Avstraliji, vsekakor pa bomo poročali, ko bo na voljo tudi pri nas.
7. GPT-4 Turbo Vision in podaljšan spomin
Z novo posodobitvijo modela ChatGPT so razvijalci poskrbeli, da mu sedaj spomin seže vse do decembra 2023, kar pomeni še natančnejše informacije za uporabnike, hkrati pa so razvili zelo uporabno funkcijo za programerje - Vision.
Preden so vpeljali ta API, so razvijalci morali besedilne in slikovne/vizualne generativne modele obravnavati ločeno in posrbeti za dobro usklajenost med njimi. Sedaj so proces poenostavili, kar pomeni, da lahko programerji s pomočjo ChatGPT-ja gradijo tudi kompleksnejša in močnejša orodja ter sisteme.
Nov GPT-4 Turbo with Vision uporablja tudi prvi AI programer na svetu - Devin.
8. V Dalle 3 je sedaj možno urejati zgenerirane fotografije
V vizualnem AI modelu Dalle, ki ga uporablja tudi ChatGPT, lahko uporabniki sedaj vse zgenerirane fotografije v orodju tudi popravijo, bodisi zamenjajo ozadje, odstranijo ali dodajo objekte, spremenijo določene stvari na sliki itd.