
HTTP je protokol za komunikacijo med spletnimi stranmi (oz. strežniki) in odjemalci (obiskovalci oz. uporabniki strani). Zasnoval ga je oče svetovnega spleta Tim Berners-Lee že ob rojstvu svetovnega spleta, leta 1991. Tekom let je protokol doživel nekaj posodobitev, različica 1.1, predstavljena leta 1997 pa na strežnikih teče še danes.
Zaradi omejitev HTTP1 protokola je Google že pred desetimi leti predstavil alternativo HTTP protokolu imennova SPDY (izg. »speedy« oz. hitro), leta 2015 pa smo s strani skupine IETF (Internet Engineering Task Force), ki skrbi za odprte spletne standarde dobili novo revizijo protokola – HTTP/2.
V osnovi HTTP/2 prinaša bistven pospešek pri odzivnosti in nalaganju spletnih strani. Starejše različice so omogočale le en hkraten tok podatkov (stream) medtem, ko ima lahko HTTP/2 parallelno odprtih več tokov podatkov, ki se med seboj ne blokirajo. HTTP/2 vsebuje tudi t.i. »server push«, kar strežniku omogoča da določene datoteke odjemalcu pošlje vnaprej, tudi če jih ta sploh še ni zahteval, odjemalec pa te vire shrani v svoj predpomnilnik in jih lahko uporabi na več različnih straneh (npr. slike ali CSS).
Kakšne so zahteve za implementacijo?
HTTP/2 ni magična tableta, ki bi v vseh primerih opazno pospešila hitrost spletnih strani. Spletna mesta, ki so že zdaj načrtovana in izdelana dobro ter upoštevajo moderne smernice tehnične optimizacije bodo po vsej verjetnosti pridobila najmnj, vsekakor pa se vsaka pridobljena sekunda (ali manj) pozna in je dobrodošla.
S 1.7.2023 obstoječa analitika (Universal Analytics - UA), ki jo sedaj poznamo in uporabljamo, ne bo več delovala.
Še sedmič nam je namenjen naziv spletne agencije leta oz. naj digitalec in naj oglaševalec po Netko natečaju.
Uporaba pametnih mobilnih telefonov je v zadnjih letih presegla vse napovedi. V preteklem letu je bilo mobilnih uporabnikov več kot 6,4 milijard (Statista, 2021), kar predstavlja 80% celotne svetovne populacije.
Partnerji nam zaupajo, ker vedno najdemo prijazne, intuitivne in strateške rešitve za končnega uporabnika. Dobrodošli, da vas navdušimo.